Riziká zo znečistených trávnikov, pieskovísk

    Pri nedostatočnej hygiene sa deti môžu pri hre na trávniku, resp. pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, ale aj parazitárnymi a vírusovými ochoreniami, pri ktorých sa infekcia prenáša cez ústa do tráviaceho traktu.

Ide najmä o nasledovné ochorenia:

Salmonelóza - hnačkové ochorenie, hnačky najčastejšie vyvoláva baktéria Salmonella enteritidis. Najzraniteľnejšie sú malé deti. Ich imunita ešte nie je vyzretá a intenzívnejšie zareagujú na infekciu. Ochorenie sa začína 6 až 36 hodín po infikovaní. Náhle sa dostaví nevoľnosť, nutkanie na vracanie, bolesti hlavy, riedke až vodnaté stolice a postupne sa pridávajú ďalšie príznaky. Postihnutý stráca množstvo tekutín i životne dôležité minerály. Ak hnačky sprevádzajú vysoké teploty, pacient potrebuje vyšetrenie odborníka infektológa, ktorý nariadi kultiváciu stolice.

Giardióza - pôvodcom ochorenia je prvok Giardia (lamblia) intestinalis, ktorý parazituje v tenkom čreve živočíchov, vrátane človeka, psa a mačky. Cystami sa vylučuje do vonkajšieho prostredia. Cysty predstavujú riziko nákazy človeka. Ochorenie sa manifestuje foromou striedavých hnačiek, apatiou a chudnutím.
Na terapiu sa používajú prípravky na báze benzimidazolov, ktoré sú súčasťou odčervovacích preparátov.

Toxokaróza (škrkavčivosť) - pôvodcom je škrkavka psia (toxocara canis), u mačiek škrkavka mačacia (toxocara cati). Ide o parazitárne ochorenie, ktoré je za určitých podmienok prenosné aj na človeka pri nedodržiavaní hygienických opatrení. Prenos je možný hlavne vo vonkajšom prostredí (pôda, pieskoviská, výbehy), kde dochádza k vylučovaniu vajíčok v truse zvierat. Vo vajíčkach parazita sa za určitých podmienok (teplo, vlhko) vyvinú larvy, ktorými sa nakazia iné psy a mačky, ale aj človek. Škrkavka škodí svojmu hostiteľovi - mechanicky pri cestovaní lariev telom zvieraťa poškodzuje orgány, črevo, pečeň, obličky, pľúca, odoberá mu živiny, vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus.

Pásomnica psia, Dypilidium caninum - je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich cudzopasníkov psa. Jej telo je ploché a článkované, v dospelosti meria 15 - 40 cm. Hlavička pásomnice je oválna a je opatrená prísavkami a háčikmi, ktorými sa pridržuje na sliznici čreva. Hostiteľom tohto druhu pásomnice môže byť okrem psa tiež mačka a líška, vo výnimočných prípadoch i človek. Infikované dieťa má neurčité tráviace ťažkosti a celkovo neprospieva. Diagnóza sa opiera o nález článkov pásomnice v stolici. V rámci terapie sa podávajú antihelmintiká. Dôležitá je prevencia - nákaze psa možno zabrániť dodržovaním zásad hygieny. Pokiaľ je pes napadnutý blchami, je nutné ho ihneď bĺch zbaviť a následne odčerviť. Doporučuje sa prevádzať odčervenie pravidelne dvakrát za rok, najlepšie po laboratórnom vyšetrení trusu. Nevyhnutné je odčervenie psa po každom napadnutí blchami.

Uvedené ochorenia prichádzajú do úvahy najmä pri znečistení trávnikov výkalmi psov, nakoľko pes svoju potrebu do pieskoviska na rozdiel od mačiek nevykonáva. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že je potrebné kontrolovať dodržiavanie zbierania psích výkalov do sáčkov na to určených, ktorých nákup financuje obec, resp. príslušná mestská časť.

zdroj: UVZ SR